Medytacja dla początkujących – jak zacząć?

Medytacja
Medytacja dla początkujących – jak zacząć?
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Medytacja może stać się jedną z form odpoczynku, na którą może zdecydować się każdy. Wydawać się może skomplikowana, jednak wystarczy znać jej podstawy, by wiedzieć, że to bardzo prosty sposób na relaks i oderwanie się od codziennych obowiązków oraz problemów.

Czemu warto zdecydować się na medytowanie?

Wiele osób zastanawia się, czemu warto zdecydować się na medytację. Powodów jest kilka, jednak trzeba zacząć od tego, że obecnie wiele osób żyje w dużym stresie i narzuca sobie szybkie tempo funkcjonowania. Przez to czas na odpoczynek, czy nawet zadbanie o siebie schodzi na dalszy plan. Nie jest to zdrowe działanie, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, jak negatywny wpływ na nasz organizm ma długotrwały stres. Podnosi on poziom kortyzolu w organizmie, przyczynia się do zwiększenia ilości wolnych rodników. 

Długotrwały stres może doprowadzić do spustoszenia w organizmie, co nie objawi się od razu, ale dopiero po kilku miesiącach lub latach. Warto wiedzieć, że nadmiar kortyzolu w organizmie może przyczynić się do zwiększenia ryzyko tworzenia guzów i zmian nowotworowych. Warto więc zadbać o to, by stresu w życiu codziennym było coraz mniej. Jednym ze sposobów na jego zwalczanie jest oczywiście medytacja. Przynosi ona również wiele innych korzyści:

  • poprawia samopoczucie;
  • pomaga zwalczyć stany depresyjne;
  • zwiększa poziom energii;
  • pomaga znaleźć harmonię i ukoić nerwy;
  • uczy kontroli nad swoimi myślami;
  • wycisza;
  • wspomaga szybsze zasypianie.

Decydując się na jej uprawianie, można wprowadzić do swojego życia naprawdę wiele pozytywnych zmian.

Jak wygląda medytacja?

Medytacja w domu to nic innego jak odpoczynek i relaks. Do tego nie trzeba udać się na specjalne zajęcia lub na siłownię. Medytację można wykonywać samodzielnie i jest to najlepszy sposób na wykorzystanie jej działania i potencjału. W czasie tej formy aktywności trzeba skupić się na swoim oddechu, na ciele i spokoju. Warto zadbać o to, by wokół było cicho i ciemno.

Zamiast jasnego światła lepiej zapalić kilka świec zapachowych, by móc się w pełni zrelaksować. Jeśli nie jesteś w stanie zadbać o cieszę, i w skupieniu się na oddechu przeszkadza Ci każdy dźwięk, można wykorzystać zatyczki do uszu. Dzięki temu dochodzić będą do Ciebie wyłącznie dźwięki Twojego ciała – bicie serca, oddech, szum krwi. Warto wiedzieć, że to właśnie te dźwięki są tymi, które każdy człowiek słyszy po raz pierwszy. To właśnie one otaczają nas w łonie matki, dlatego kojarzą nam się z bezpieczeństwem.

Jak okiełznać myśli w czasie medytacji?

Skupienie się na niemyśleniu nie jest łatwe. Jak można wytrzymać bez myślenia przez kilka minut? Wydaje się to niemożliwe, a jednak można to zrobić, a dodatkowo będzie to miało doskonały wpływ na samopoczucie. Warto w tym czasie skupić się na oddechu i każdej części swojego ciała. Nie zastanawiaj się nad tym, czy robisz coś dobrze, czy źle. Medytacja ma być przyjemnością, a nie obowiązkiem. Nie musisz więc wyglądać idealnie i przybierać określonej pozycji, by móc z niej korzystać. Dodatkowo jeśli jesteś osobą początkującą, to nie musisz spędzać na medytacji całego dnia. Wystarczy od dwóch, do pięciu minut dziennie. Z czasem możesz wydłużać ten czas.

>> Zobacz też: Zielona herbata na noc – jak działa?

Czy medytacja jest dla każdego?

Zastanawiasz się, czy medytacja jest dla każdego? Jeśli jest robiona prawidłowo, to może się na nią zdecydować każdy, bez względu na wiek. Ma pozytywny wpływ na pracę całego organizmu, więc może przynieść naprawdę wiele dobrego. To forma relaksu i aktywności, na jaką mogą się zdecydować zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Kiedy jest najlepszy czas na medytację?

Nie ma ściśle określonego czas, kiedy trzeba przejść do medytacji. Liczy się, byś w tym czasie miała spokój i ciszę. Więc nie może być to przerwa w pracy, czy czas podczas karmienia dzieci. W tym momencie musisz skupić się wyłącznie na sobie. Może okazać się, że potrzebujesz więcej niż trzech minut na medytację, więc zarezerwuj sobie przynajmniej pół godziny wolnego. Jeśli masz więcej spokoju rano, to właśnie wtedy zdecyduj się na medytację. Jeśli jednak dopiero wieczorem, kiedy dzieci i partner poszli spać, możesz pozwolić sobie na taką aktywność, to znajdź dla siebie miejsce i ciesz się spokojem.

Medytacja to forma odpoczynku, dzięki której możesz poczuć się naprawdę dobrze. Dzięki niej zwiększysz swoje siły, poprawisz nastawienie i zupełnie inaczej spojrzysz na problemy, które jeszcze przed chwilą wydawały Ci się nie do pokonania.

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Sposoby na podróżowanie po mieście – co wybrać?
Sposoby na podróżowanie po mieście – co wybrać?
Podróżowanie po mieście może być czasem uciążliwe i stresujące, zwłaszcza jeśli nie ma się samochodu. Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby łatwiej przemieszczać się po mieście, niezależnie od celu podróży. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów, które warto rozważyć.
Jak przygotować wyjątkowe dania z użyciem emaliowanych naczyń?
Jak przygotować wyjątkowe dania z użyciem emaliowanych naczyń?
Odkryj sekrety kuchni z użyciem emaliowanych naczyń. Poznaj wyjątkowe przepisy i dowiedz się, jak podkreślić smak potraw za pomocą tych tradycyjnych naczyń.
Jak projektowanie uniwersalne może ułatwić życie osobom niepełnosprawnym?
Jak projektowanie uniwersalne może ułatwić życie osobom niepełnosprawnym?
Dowiedz się, jak uniwersalne rozwiązania projektowe mogą znacząco ułatwić codzienne funkcjonowanie osobom z niepełnosprawnościami.
Ostatnie wpisy