Mindfulness, nazywane również treningiem uważności, to pojęcie, które w ostatnich latach cieszy się bardzo dużą popularnością. Mianem tym określa się ćwiczenia skierowane do osób borykających się z negatywnymi emocjami i stresem. Znajdują one zastosowanie również w leczeniu depresji, zaburzeń odżywiania oraz uzależnień. Czym dokładnie jest mindfulness?
Nazwa mindfulness pochodzi od angielskiego słowa mindful oznaczającego uważający. Tłumaczona jest jako uważność lub uważna obecność. Za twórcę mindfulness uważa się Jona Kabata – Zinna, założyciela Ośrodka Uważności w Medycynie, Opiece Zdrowotnej i Społeczeństwie Wydziału Medycznego Univeristy of Massachusetts. Definiowany jest przez niego jako stan świadomości, który stanowi wynik nieoceniającego, intencjonalnego kierowania uwagi na to, czego doświadczamy w danym momencie.
Mindfulness można opisać jako celowe skierowanie uwagi na to, co dzieje się tu i teraz, bez wracania do przeszłości lub wybiegania w przyszłości. Nie myślimy tutaj, co to oznacza, a zamiast tego – wyciszamy emocje i odsuwamy swój umysł na bok w taki sposób, by był on w stanie skupić się przyjmowaniu docierających informacji bez emocji. Postawa, jaką jest mindfulness, zakłada docenianie każdej chwili, cieszenie się życiem, zwracanie uwagi na drobne przyjemności, odczuwanie wdzięczności za drobiazgi, wypełnianie każdego dnia możliwie jak największą ilością pozytywnych chwil oraz życie w zgodzie ze sobą, innymi ludźmi oraz naturą.
Mindfulness jest wykorzystywany w leczeniu depresji, uzależnień, traum, przewlekłego bólu, obniżonego nastroju oraz stanów lękowych. W jaki sposób mindfulness wpływa na nasze zdrowie? Osoby, które prowadzą spokojne życie w zgodzie z samym sobą, są wyciszone i trudno je wyprowadzić z równowagi. Niski poziom stresu, który mają, przekłada się na obniżone ciśnienie krwi oraz zredukowane ryzyko zawału serca, tachykardii, arytmii oraz różnego rodzaju chorób sercowo-naczyniowych. Ludzie, którzy wiedzą, w jaki sposób doceniać drobne, codzienne przyjemności, są w stanie z łatwością utrzymać higienę psychiczną. Nie borykają się z wahaniami nastrojów, bezsennością, stanami lękowymi czy depresją.
Jakie są główne cele przyświecające mindfulness? Wiele osób skupia się na wydarzeniach ze swojej przeszłości lub, wręcz przeciwnie, zamartwia się o przyszłość. W ten sposób zapominają o teraźniejszości, czego skutkiem jest zaburzenie równowagi emocjonalnej i rozwój stanów lękowych.
Trening mindfulness stanowi sprawdzony sposób na opanowanie sztuki relaksu, koncentracji, radzenia sobie ze stresem, uspokajania się i redukcji napięcia nerwowego. Uczy, jak czerpać energię z życia i cieszyć się ze wszystkich, nawet najbardziej banalnych rzeczy, jakie się nam przytrafiają. Mindfulness stanowi sprawdzony sposób na spokojne, harmonijne życie.
Możemy mieć do czynienia z 2 rodzajami treningu uważności. Jednym z nich jest MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction, w tłumaczeniu na język polski: Redukcja Stresu Oparta na Uważności). Trening ten został stworzony w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku przez Jona Kabat-Zinna z Uniwersytetu Medycznego Massachusetts w Stanach Zjednoczonych, w stanie Worcester. Z tym programem można się spotkać zarówno w placówkach medycznych, jak i ośrodkach rozwoju osobistego, medytacji czy szkoleń oraz na uniwersytetach.
Drugi rodzaj treningu mindfulness to MBCT (Mindfulness Based Cognitive Therapy, w tłumaczeniu na język polski: Terapia Poznawcza Oparta na Uważności). Stanowi rozszerzenie opisanego powyżej MBSR i jest metodą zapobiegania nawrotom depresji. Trening ten dedykowany jest głównie pacjentom mającym za sobą kilka epizodów depresyjnych, którzy aktualnie są w stanie remisji.