Podróż kamperem po Polsce – o czym pamiętać?

Podróż kamperem po Polsce – o czym pamiętać?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Chcesz się udać w swoją pierwszą podróż kamperem, ale w głowie masz mnóstwo pytań? To naturalne! Choć caravaning jest coraz popularniejszą formą spędzania wolnego czasu, trzeba się do niego dobrze przygotować. O czym pamiętać, planując podróż kamperem? Przeczytaj!

Podróż kamperem – jakie prawo jazdy?

Aby prowadzić dom na kółkach, wystarczy Ci prawo jazdy kategorii B, o ile dopuszczalna masa całkowita pojazdu nie przekracza 3,5 tony. Kamper o masie powyżej tej wartości wymaga już prawa jazdy kategorii C+E.

Jazda kamperem

W kierowaniu kamperem nie ma nic niezwykłego: pedały są na swoim miejscu, siedzenie można regulować, kierownica – choć większa niż w osobówce – nie jest znowuż młyńskim kołem i da się nią sterować. Jedyna rzecz, do której należy przywyknąć, to gabaryty. W czasie jazdy kamperem korzystamy jedynie z lusterek bocznych, dlatego należy zadbać o ich odpowiednie ustawienie. Caravaning zakłada podróże po szerokich drogach, dlatego nie musisz się obawiać przeciskania przez wąskie uliczki.

Caravaning zakłada powolną jazdę, dlatego jeśli lubisz prędkość, musisz powściągnąć nieco swój zapał. Dom na kółkach jest też dłuższy od osobówki i nie tak łatwo nim manewrować. Przy prędkości powyżej 120 km/h będzie dużo szybciej zużywał paliwo i z trudem utrzymywał tor jazdy.

Wynajem kampera

Na swoją pierwszą podróż kamperem lepiej pojazd wynająć. Wypożyczenie kampera w zależności od sezonu kosztuje od 350 zł do nawet 750 zł. W sezonie niskim, czyli od października do końca kwietnia, wynajem jest najtańszy. Najdrożej będzie w sezonie wysokim, czyli w okresie wakacyjnym i na majówkę.

Podczas przeglądu ofert kamperów na wynajem spotkasz się z takimi określeniami jak alkowa, półintegra czy kampervan. Alkowa, znana jeszcze jako pojazd rekreacyjny klasy C, to najpopularniejszy rodzaj furgonu. Samochodowy kempingowe z taką zabudową mają wysoki sufit i dużo wolnej przestrzeni. Alkowa służy jako miejsce do spania, a także przechowalnia rzeczy. W półintegrze także jest alkowa, ale zintegrowana z przestrzenią mieszkalną, co zwiększa funkcjonalność, a także aerodynamikę pojazdu, a to przekłada się na mniejsze zużycie paliwa. Kampervan to najprostszy, kompaktowy, a zarazem pozbawiony większych wygód dom na kółkach, w którym rzadko kiedy można liczyć na toaletę.

Wybór kampera zależy przede wszystkim od liczby osób, osobistych preferencji, a także funduszy. Najtańszy będzie kampervan, jeśli jednak planujesz podróż z rodziną, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie alkowa.

Podróż kamperem – co zabrać?

Zanim zaczniesz się pakować, skontaktuj się z wypożyczalnią, żeby ustalić, co znajduje się na wyposażeniu kampera. Zapytaj o zastawę stołową i podstawowe naczynia do gotowania. Dowiedz się, czy znajdziesz w bagażniku rozkładane krzesełka i stolik. A podstawowe narzędzia? Pościel? Wyobraź sobie swój dzień w domu na kółkach, sporządź listę i zabierz się do pakowania. Zdecydowanie odradzamy torby i walizki. Najlepiej sprawdzą się kartony, które po opróżnieniu będzie można schować jeden w drugi.

Pamiętaj, by brać to, co niezbędne i praktyczne. Lepiej wziąć mniej ubrań (zawsze można je przeprać i wywiesić na słońcu), za to więcej przydatnych narzędzi i akcesoriów. Lubisz kąpiele i długie wieczory nad jeziorem? Nie zapomnij zabrać kostiumu, środka na komary, linki do wywieszenia prania czy nawet małej siekierki. Zaopatrz się też w środki czystości i duże ilości wody.

Zdj. główne: Hanson Lu/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealne łóżko tapicerowane dla twojego dziecka?
Jak wybrać idealne łóżko tapicerowane dla twojego dziecka?
Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak wybrać najbezpieczniejsze i najwygodniejsze łóżko tapicerowane dla swojego dziecka. Poznaj kluczowe czynniki przy wyborze idealnego mebla.
Jak zaoszczędzić przestrzeń dzięki innowacyjnym rozwiązaniom do przechowywania rowerów?
Jak zaoszczędzić przestrzeń dzięki innowacyjnym rozwiązaniom do przechowywania rowerów?
Odkryj praktyczne i innowacyjne sposoby na przechowywanie rowerów, aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i utrzymać porządek w swojej przestrzeni.
Jak wybrać odpowiednią dekorację świetlną na grobie bliskich?
Jak wybrać odpowiednią dekorację świetlną na grobie bliskich?
Zastanawiasz się, które światła będą najlepsze do dekoracji grobu bliskich? Artykuł porusza różne opcje, aby pomóc Ci w wyborze odpowiedniej dekoracji świetlnej.
Ostatnie wpisy